Polak zwyciężył w Spartathlonie

Kategorie
Źródło:

Polski biegacz Andrzej Radzikowski wygrał tegoroczną edycję legendarnego biegu ultramaratońskiego Spartathlon, rozgrywanego w Grecji.

Bieg ma dystans 245,3 km, rozpoczyna się w Atenach, na Akropolu, a kończy w historycznej Sparcie na południu Grecji, pod pomnikiem króla Leonidasa.

W tym roku, w 34 edycji biegu, wzięło udział 392 biegaczy z 37 krajów. Spartathlon ma opinię jednego z najtrudniejszych na świecie biegów ultra. Trasa prowadzi głównie przez greckie bezdroża, skaliste górskie ścieżki pełne ruchomych kamieni i wszechobecnego kurzu. Przecina winnice, gaje oliwne, obfituje we wzniesienia, przewyższenia i podbiegi. najtrudnieszym elementem jest pokonywania w nocy góra Parthenion (nazywana inaczej górą Sangas), wysoka na 1200 metrów. Podbieg pod takie przewyższenie w "greckich" ciemnościach, a następnie zbieg, to ogromne wyzwanie dla biegaczy. A właśnie dzięki mistrzowskiej taktyce na tym podbiegu, Polak uzyskał przewagę i nie oddał jej do końca.

Andrzej Radzikowski pokonał szokujący dystans prawie 246 kilometrów w 23 godziny 1 minutę i 13 sekund. Wyprzedził o ponad 30 minut Włocha Marco Bonfoglio i o blisko godzinę trzeciego zawodnika, czecha Marco Brunnera. Co interesujące, cała pierwsz trójka to zawodnicy w średnim już wieku: Radzikowski ma 35 lat, Bonfoglio 39, a Brunner 42 lata.

Zwycięstwo Radzikowskiego zakończyło jego trzecią przygodę ze Spartathlonem - dwa lata temu był trzeci, a rok temu ukończył bieg na 18 pozycji.

Andrzej Radzikowski jest zawodnikiem LKS Olymp Błonie, podwarszawskiego klubu sportowego i ma na swoim koncie wiele sukcesów w biegach na dystansach ultra: w 2013 roku został mistrzem Polski w biegu 24-godzinnym (przebiegł w ciągu doby 251km 113m), a w roku 2012 wygrał Supermaraton 100km w Kaliszu.

Serdeczne gratulacje!

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.