Keitany i Ghebreslassie wygrali w Nowym Jorku

Kategorie:

Źródło: kadr YouTube

Mary Keitany (wśród kobiet) i Ghirmay Ghebreslassie (wśród mężczyzn) zwyciężyli w nowojorskim maratonie w edycji 2016. Warty odnotowania jest fakt, że Kenijka wygrała nowojorski bieg już trzeci raz z rzędu.

Ghirmay Ghebreslassie to biegacz z Erytrei, podobno ma 20 lat, chociaż ze względu na jego specyficzną urodę, czasem pojawiają się wątpliwości, czy aby nie jest starszy. Jest bardzo doświadcznonym sportowcem, mistrzem świata w biegu maratońskim z Pekinu. Biegł kiedyś w Polsce - w 2013 roku mogliśmy go widzieć w Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych w Bydgoszczy. Zajął tam drużynowo 7. miejce, jeszcze jako junior.

W tym roku pokazał już doskonałą formę w Londynie i Rio. Oba te maratony ukończył na 4 miejscu. Na Manhattanie finiszował zdecydowanie lepiej. Już w okolicach połowy dystansu oderwał się od czołówki i razem z Rotichem z Kenii i Desisą z Etiopii pobiegli bardziejż żwawym tempem.

W przypadku Gebreslassie wydawało się, że ma coraz więcej sił. Na jakieś 10 kilometrów przed metą, zostawił rywali i samtonie pobiegł do mety, aby finiszowac w świetnym czasie 2:07.51. To dało mu 100 tysięcy dolarów nagrody za 1 miejsce i bonus za czas poniżej 2:08 (25 tysięcy USD).

Co ciekawe, wśród mężczyzn na 3 miejscu bieg ukończył urodzony w Mogadiszu zawodnik z amerykańskim paszportem, Abdi Abdirahman (2:11.23), który ma 39 lat. Debiutował w biegach maratońskich już 12 lat temu i jest przykładem doskonałej kondycji w pana średnim wieku. Powszechnie wiadomo, że z wiekiem biega się owszem długo, ale niekoniecznie szybko. To świetny wynik tego sportowca.

Warte odnotowania jest też 3 miejsce białej biegaczki w zmaganiach pań - tym bardziej, że reprezentowała USA i dała organizatorom i kibicom sporo emocji. 32 letnia Molly Huddle ukończyła bieg w czasie 2:28.13.

Jak co roku w maratonie nowojorskim pobiegło ponad 50 tysięcy biegaczy, którzy przebiegli 5 dzielnic i finiszowali w Central Parku.